
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Mating Length | 3.6068 mm |
| Mating Post Length | 2.79 mm |
Stock: 336
Distributors
pcbx
Unit Price$1.71499
Ext.Price$1.71499
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.71499 | $1.71499 |
| 10 | $1.55854 | $15.58540 |
| 25 | $1.47732 | $36.93300 |
| 50 | $1.44569 | $72.28450 |
| 100 | $1.04689 | $104.68900 |
| 300 | $0.75810 | $227.43000 |
| 500 | $0.54897 | $274.48500 |
| 1000 | $0.39754 | $397.54000 |
